Skip to Content
Tyttöjen maajoukkue

U19-tyttöjen EM-kisajoukkue valittu

U19-tyttöjen lentopallomaajoukkue ensi kuun vaihteessa pelattavaan EM-lopputurnaukseen on valittu. Nikolas Buserin valmentamaan kisajoukkueeseen valittiin 14 pelaajaa ja varalle viisi.

EM-lopputurnaus pelataan Pohjois-Makedonian Skopjessa 27.8.-4.9. ja Suomen lohkovastustajina ovat Italia, Slovenia, Puola, Kreikka ja Pohjois-Makedonia.

Joukkue leireilee Kuortaneella ennen EM-lopputurnausta 16.-22.8.

U19 maajoukkue selvitti tiensä 12 joukkueen lopputurnaukseen kesäkuun jatkokarsinnasta Montenegrosta. Tuohon joukkueeseen tulevat nyt mukaan uusina pelaajina Iida Pöllänen, Venla Kujala, Juulia Jäppinen, Heini Ahtola ja Tiia Heikkinen.

Tyttöjen U19 maajoukkueen vahvistettuna Ruotsin tähtihakkurilla Isabelle Haakilla.

U19 tyttöjen EM-kisajoukkue

NRONIMIROOLISYNT.SEURA 22-23KASVATTAJASEURA
1Veera HelpL2005Puijo WolleyKiuruveden Luomu-Wolley
2Oona RasinperäYP2004Pölkky KuusamoKuortaneen Lentopallo
6Moona TarkiainenP2004Puijo WolleyTornion Lentis
8Iida PöllänenYP2005LP KangasalaKauhavan Wisa
9Ella PeltomaaKP2005Hämeenlinnan LPKMessukylän Toverit
10 CJoanna KallinenP2004Pölkky KuusamoOriveden Ponnistus
11Miia-Maria MäkikyröYP/KP2005WoVoWoman Volley
12Venla KujalaKP2004Vaasan KiistoKokkolan Tiikerit
14Neea-Maria JokiYP2004LP KangasalaWoman Volley
15Juulia JäppinenL2004Pölkky KuusamoSavonlinnan Ajo
16Heini AhtolaYP/H2004LP-VampulaEuran Raiku
17Hanna Kastarinen KP2006 KuortanePuijo Wolley
25Selma RäsänenYP/H2004LP-VampulaVaLePa
xTiia HeikkinenP2004Vaasan KiistoSotkamon Jymy
Varalla
3Mette-Maarit AroYP2004Nurmon JymyNurmon Jymy
4Neea LuodesL2004Woman VolleyWoman Volley
5Nelly KinnunenKP2004KuortaneHämeenlinnan LPK
7Heini KovanenYP2004Hämeenlinnan LPKPaimion Yritys
13Iina-Reeta KaikkonenYP2006Haukiputaan Heitto

Päävalmentaja: Nikolas Buser
Apuvalmentaja ja tilastot: Ari-Matti Joki
Fysio: Laura Tuomi
Tilastot: Karri Raveala

EM-lopputurnauksen otteluohjelma:
27.8. 21:30 Suomi – Pohjois-Makedonia
28.8. 19:00 Suomi – Kreikka
29.8. 16:30 Suomi – Italia
31.8. 16:30 Suomi – Puola
1.9. 16:30 Suomi – Slovenia
3.9. Sijoitusottelut 1-4, 5-8
4.9. Sijoitusottelut 1-2, 3-4, 5-6, 7-8

U19 tyttöjen maajoukkueisivu

Back to top