Skip to Content

Turun Urheiluliitto palkittiin Vuoden urheiluseurana Urheilugaalassa

Turun Urheiluliitto palkittiin torstai-iltana Urheilugaalassa Vuoden urheiluseurana 2023.

Turun Urheiluliitolla on noin 4900 jäsentä. Monilajiseurassa on kahdeksan laijaostoa ja niihin osallistuvien ihmisten ikäjakauma ei juuri laajempi voisi olla: se ulottuu 0-vuotiaasta vauvatuntilaisesta 99-vuotiaaseen keilaajaan.

Palkitsemiesperusteissa todetaan, erttä Turun Urheiluliitolla on menoa ja meininkiä matalan kynnyksen harrastetoiminnasta huippu-urheiluun, myös paraurheilu on seuran ohjelmassa. Seura tarjoaa viikoittain toimintaa 350 ryhmälle, joita ohjaa yli 200 ohjaajaa ja valmentajaa.

Lentopallo on Anne Lehmus-Valtosen johdolla ollut jo pitkään yksi seuran lajeista. Naiset pelaavat 1- ja 3-sarjaa, juniorisarjoissa (B-E) on runsaasti tyttöjen joukkueita ja lisäksi seurasta löytyy useita harrastejoukkueita.

Kuva: Urheilugaala / Janina Pitkänen

Back to top