Skip to Content

Rannevamma estää Jiri Hännisen pelit Berliinissä – sopimus irtisanottu

Miesten lentopallomaajoukkueen yleispelaajan Jiri Hännisen seurajoukkuekausi saksalaisessa huippuseurassa Berlin Voleysissa päättyi ennen kuin se ehti kunnolla alkaa. Tokion olympiakarsintaturnauksen aikana Hännistä vaivannut rannevamma todettiin Berliinissä seuran lääkärintarkastuksessa niin pahaksi, että se vaatinee leikkaushoitoa. Näin sopimus Mestarien liigassa pelaavan seuran kanssa jouduttiin purkamaan.

– Ensinnäkin kiitos Berlin Volleysille siitä, että otiivat minut joukkueeseen. Ranne ei vain nyt kestä pelaamista ja ainoa ratkaisu on sen kuntoon laittaminen. Edessä on mitä todennäköisimmin leikkaus pikaisesti. Harmitus on tietysti aivan valtava, kun näin upea mahdollisuus jää nyt käyttämättä, Hänninen toteaa.

Teksti: Toni Flink
Kuva: FIVB

Back to top