Skip to Content
Juniorisarjat

Pohjoisen pojat ja Lounaan tytöt B-ikäisten Suomen parhaat

Pohjoisen alueen pojat ja Lounaan tytöt voittivat B-ikäisten lentopallon SM-aluemestaruudet vuosimallia 2022. Turnaukset pelattiin loppuviikon aikana Helsingissä PuMa-Volleyn ja Vantaa Ducksin järjestämänä.

Poikien puolella Pohjoinen voitti alkulohkon kärsien siinä toki yhden tappion Lounaalle. Pohjoinen kuittasi tämän tappion finaalissa, jossa se löi hallinneen mestarin Lounaan selkeästi 25-15, 25-18. Mestarijoukkueen päävalmentajana toimi Jukka Parkkinen ja kapteenina Kaapo Vanhatupa. Pronssiottelussa Länsi löi Idän 25-16, 25-23. Paras kakkosjoukkueista oli Lounas, sijoittuen viidenneksi.

Tyttöjen finaalissa Lounas löi Idän monivaiheisessa finaalissa 25-13, 20-25, 15-13. Mestarijoukkueen päävalmentajana toimi Anna Kilpinen ja kapteenina Anna Johtela. Pronssia tytöissä voitti Pohjoinen voittamalla mestarijoukkueen ainoana turnauksessa lyöneen Lännen 25-17, 25-23. Paras kakkosjoukkue oli Länsi, kuudes.

Maajoukkuevalmentajien kulttuuripalkinnolla eli suomalaisen lentopallon kehittäjäpalkinnolla palkittin Lounaan tyttöjen mestarijoukkueen päävalmentaja Anna Kilpinen.

Tyttöjen loppusijoitukset
1) Lounas
2) Itä
3) Pohjoinen
4) Länsi
5) Länsi 2
6) Etelä
7) Lounas 2
8) Etelä 2
9) Pohjoinen 2
10) Itä 2

Tyttöjen voittajajoukkue
Anna Johtela (LP Viesti)
Ella Dörig (VaLePa)
Annalina Friman (LP Viesti)
Milla Haapaniemi (Oriveden Ponnistus)
Kerttu Kilpinen (Hämeenlinnan Lentopallokerho)
Neea Laakso (Loimaan Jankko)
Helmi-Leena Mattila (Maskun Kataja)
Iida Mikkonen (LP Viesti)
Selma Nikkanen (LP Viesti)
Moona-Maria Puputti (Oriveden Ponnistus)
Laura Sarajärvi (Oriveden Ponnistus)
Kiira Tuominen (LP Viesti)
Saara Tyrkkö (VaLePa)
Meea Uusitalo (Loimaan Jankko)
Päävalmentaja: Anna Kilpinen
Valmentaja: Katariina Kojo

Tyttöjen tähdistö
Iida Mikkonen (Lounas)
Annalina Friman (Lounas)
Saara Tyrkkö (Lounas)
Aino Kantokoski (Länsi)
Krista Kämppi (Länsi)
Nea Subotic (Etelä)
Anna Johtela (Lounas)

Poikien loppusijoitukset
1) Pohjoinen
2) Lounas
3) Länsi
4) Itä
5) Lounas 2
6) Etelä
7) Pohjoinen 2
8) Länsi 2
9) Etelä 2
10) Itä 2

Poikien mestarijoukkue
Kaapo Vanhatupa (Oulunsalon Vasama)
Miska Verronen (Oulunsalon Vasama)
Ville Kuukasjärvi (Oulunsalon Vasama)
Otto Parkkinen (Kempeleen Lentopallo)
Miikku Makkonen (Kempeleen Lentopallo)
Juho-Markus Puhakka (Kempeleen Lentopallo)
Mikko Määttä (Kempeleen Lentopallo)
Topias Kurikka (Kempeleen Lentopallo)
Aleksi Hänninen (Kempeleen Lentopallo)
Päävalmentaja: Jukka Parkkinen
Valmentaja: Kari Vanhatupa

Poikien tähdistö
Ville Kuukasjärvi (Pohjoinen)
Jesse Mäenpää (Lounas)
Mikko Määttä (Pohjoinen)
Aleksi Hänninen (Pohjoinen)
Atte Leppälä (Lounas)
Aatu Kukkonen (Lounas)
Janne Kolehmainen (Etelä)

Tyttöjen pistetilaston kolmen kärki oli Iina-Reeta Kaikkonen (Pohjoinen 72), Nea Subotic (Etelä, 72) ja Krista Kämppi (Länsi, 56).

Poikien pistetilaston voittaja oli Lännen Veeti Viljamaa (72) ennen Lounas 2:en Aarni Ruoholaa (56) ja Pohjoisen Mikko Määttää (54).

Tuomareina otteluissa toimivat:
(Nuoet tuomarit) Martta Lindström, Jenna Bruce, Jenna Tillaeus, Aino Ostrovskij, Robert Hietala, Eljas Härmälä, Emma Nikula, Edith du Toit.
(I-luokan korotuskokeen tuomarit) Pasi Puhakka, Jani Kuukasjärvi, Marko Huhtamäki.
(Aikuistuiomarit) Kai Wickman, Helena Tenhola, Antti Korpilahti, Mika Tiitto, Jori Ostrovskij.

Järjestäjien turnaussivu FB:ssa
B-tyttöjen otteluohjelma ja tulospalvelu
B-poikien otteluohjelma ja tulospalvelu
Kaikki ottelut ovat katsottavissa Lentopalloliiton Youtube-kanavalla osoitteessa

Back to top