Skip to Content

Ylimääräinen seurainfo sisälsi tärkeää infoa seuroille – katso tallenne!

Lentopalloliiton kilpailu- ja seurapalvelutiimi järjesti ylimääräisen seurainfon yhdessä Seuratoiminnan kehitysryhmän kanssa ma 31.10.2022 Teamsin välityksellä.


SEURATOIMINNAN KEHITYSHANKE JA SEURAKYSELY 2022
Illan aluksi Seuratoiminnan kehitysryhmän jäsenet esittäytyivät, ja rohkaisivat muiden seurojen edustajia ottamaan rohkeasti yhteyttä tai nykäisemään hihasta, jos heillä tulee kysyttävää tai hyviä ideoita jakoon. Illan tärkein teema oli Seuratoiminnan kehityshanke, joka tavoitteena on lentopalloseurojen toimintaedellytysten parantaminen, päätoimisten määrän lisääminen tukemaan vapaaehtoistoimintaa, sekä rekisteröityjen lajin harrastajien määrän lisääminen.

Hanke aloitetaan Seurakyselyllä 2022. Kyselyn avulla kartoitetaan lentopalloliiton jäsenseurojen tämän hetkinen tila, jotta heille voidaan tarjota oikeita tukipalveluita hankkeen aikana, sekä arvioida hankkeen vaikuttavuutta hankkeen päätyttyä. Odotamme KAIKKIEN seurojen vastaavan kyselyyn 28.11.2022 mennessä.


OKM SEURATUKI 2023
Opetus- ja kulttuuriministeriön seuratuen haku on avautunut tänään tiistaina 1.11.2022. Haku päättyy keskiviikkona 30.11.2022 tasan klo 16.15. Seurapalvelukoordinaattori Hanna Kanasuo lupaa sparrausapua seurojen kehityshankkeille ja hakemusten viimeistelyyn. OKM järjesti muutama viikko sitten Seuratuki-infon, jonka tallenne on katsottavissa Olympiakomitean YouTube-kanavalla. Tässä suora linkki tallenteeseen linkki tässä >>>

REKISTERIT KUNTOON
Yksi lentopalloliiton strategisista toimista on saada rekisterit kuntoon. Tästä syystä muistutimme seuroja asiasta, ja pyysimme kirjautumaan seuran omille Suomisport-sivuille organisaatiokäyttäjänä, ja tarkaastamaan / päivittämään seuran Yhteystiedot ja Seurakäyttäjä ajantasalle sekä SEURA, että JAOSTO -sivulta. Jos seuralla on haasteita kirjautumisessa tai tietojen löytämisessä, katsokaa ensin seurainfon tallenne, ja jos ongelmat eivät silläkään ratkea, ottakaa yhteyttä joko Suomisportin tukeen tai Lentopalloliiton seurapalvelukoordinaattoriin Hanna Kanasuo, hanna.kanasuo@lentopalloliitto.fi

REKRYTOINTIKOULUTLUS
Lentopalloliitto järjestää jäsenseuroilleen maksuttoman rekrytointikoulutuksen 16.11.2022 klo 17-20. Kouluttajana toimii yksi Suomen kovimmista seuratoiminnan asiantuntijoista, Laura Härkönen, Keski-Suomen Liikunta ry:stä.
Ilmoittautumislinkki tässä >>>

MUUT PIKAINFOT

  • F-ikäisten Tiikeri-sarjan sarjainfo 15.11.klo 18.00-19.30. Ilmoittautumislinkki tässä >>>
  • Lentopalloseurojen ilmoittautumislomake kouluelntiskampanjaan Ilmoittautumislinkki tässä >>>
  • Pelipassimäärien kehitys – linkki tilastoihin tässä >>>
  • Tulossa Et ole yksin -somekampanja viikolla 45. Nostakaa aihe ja päivitykset esille myös omissa seuroissa!
  • munLentis-sovelluksesta tullut uusi päivitetty versio, lataa se sovelluskaupastasi!
  • Alueparlamentit alkavat. Ilmoittaudu ja tule paikalle tapaamaan jaoston väkeä ja Lentopalloliiton seurapalvelukoordinaattori, Hanna Kanasuo
08.11.2022 klo 18.00Etelän alueparlamenttiKausalan ravilinnaIlmoittaudu
10.11.2022 klo 18.30Lounaan alueparlamenttiVilla Varala, TampereIlmoittaudu
12.11.2022 klo 13.00Lännen alueparlamenttiKyyjärven koulukeskusIlmoittaudu
14.11.2022 klo 18.30Idän alueparlamenttiNeulamäen koulun auditorio, KuopioIlmoittaudu
21.11.2022 klo 17.30Pohjoisen alueparlamenttiPoPLi ry:n kokoustila, Oulu
Valtakirjojen tarkastus 30 min ennen parlamentin alkua.

Back to top