Skip to Content
Juniorisarjat

Lännen pojat ja Idän tytöt C-ikäisten Suomen parhaat

Lännen ykkösjoukkue uusi poikien mestaruuden, kun taas tytöissä Itä nousi vallankahvaan C-ikäisten lentopallon SM-aluemestaruusturnauksessa Mikkelissä.

Tytöissä Itä nousi jotakuin ennennäkemättömästi mestariksi hävittyään alkulohkonsa kaikki neljä oiteluaan erin 1-2. Puolivälierissä Itä kukisti Pohjoisen 2-0, välierässä Lännen 2-1 ja finaalissa Lounaan 2-0 (25-23, 25-22). Näin Antti Remeksen ja Maija-Riikka Kyröläisen valmentama joukkue sai juhlia villisti mestaruutta kapteeninsa Inka Huomanin johdolla.

Poikien mestari Länsi puolestaan hävisi koko turnauksessa vain yhden erän. Pudotuspelit se hoiti tyylikkäästi kaikki 2-0 ja finaalin erälukemat olivat Lounasta vastaan 25-18, 25-14. Mestarijoukkuetta valmensi Juha Finni ja kapteenina toimi Riku Nevala.

Tytöissä pronssia otti samalla parhaaksi kakkosjoukkueeksi noussut Lounas 2, joka pronssiottelussa kukisti Lännen ykkösen 25-15, 27-25.

Poikien pronssiottelussa Pohjoinen löi selvästi Etelän 25-18, 25-13. Paras kakkosjoukkueista oli Lounas 2, joka sijoittui kuudenneksi kaikkien ykkösjoukkueiden jälkeen.

Lounas vei turnauksesta siis kolme mitalia, kun yhden nappasivat Itä, Pohjoisen sekä Länsi. Etelä jäi tällä kertaa mitaleitta.

Tyttöjen loppusijoitukset
1) Itä
2) Lounas
3) Lounas 2
4) Länsi
5) Etelä
6) Pohjoinen
7) Itä 2
8) Länsi 2
9) Etelä 2
10) Pohjoinen 2

Tyttöjen voittajajoukkue
Pihla Tervonen (Puijo Woley jun.)
Sara Lehtonen (Pieksämäen Tsemppi-82)
Senni Hentinen (Mikkelin Passarit)
Ninni Tuomainen (Pielaveden Sampo)
Maisa Kyröläinen (Pieksämäen Tsemppi-82)
Helmi Toikkanen (Pielaveden Sampo)
Ella Lehikoinen (Pieksämäen Tsemppi-82)
Iina Kröger (Liperin Taimi)
Roosa Auvinen (Pieksämäen Tsemppi-82)
Aniina Koljonen (Pielaveden Sampo)
(C) Inka Huoman (Savonlinnan Ajo)
Emilia Jauhiainen (Pielaveden Sampo)
Siiri Nielikäinen (Mikkelin Passarit)
Valmentaja: Antti Remes, Maija-Riikka Kyröläinen
Joukkueenjohtaja: Heli Soininen

Tyttöjen tähdistö
Laura Alapuranen (P) Lounas 2
Annika Koivuniemi (YP) Länsi
Siiri Nielikäinen (YP) Itä
Susan Söderlund (YP) Lounas 2
Venla Rajala (KT) Lounas
Alina Nikkilä (KT) Lounas
Tilda Hannukainen (L) Lounas

Poikien loppusijoitukset
1) Länsi
2) Lounas
3) Pohjoinen
4) Etelä
5) Itä
6) Lounas 2
7) Länsi 2
8) Etelä 2
9) Itä 2
10) Pohjoinen 2

Poikien mestarijoukkue
Kimi Kaustinen (Kokkolan Tiikerit)
Niilo Peräsalo (Ylihärmän Junkkarit)
Konsta Lehtola (Vaasan Kiisto)
Matias Passinen (Ylihärmän Junkkarit)
Ilmari Liinamaa (Ylihärmän Junkkarit)
Kevin Kuikka (Ylihärmän Junkkarit)
Konsta Viljamaa (Vaasan Kiisto)
(C) Riku Nevala (Kristiinan Vesa)
Joona Somppi (Ylihärmän Junkkarit)
Valmentaja: Juha Finni, Antti Försti

Poikien tähdistö
Eeli Kuukasjärvi (P) Pohjoinen
Ossi Lehtiö (H) Lounas
Kaapo Vanhatupa (YP) Pohjoinen
Konsta Viljamaa (YP) Länsi
Riku Kaaretkoski (KP) Pohjoinen
Matias Passinen (KP) Länsi
Eemi Marttila (L) Lounas

Tyttöjen pistetilaston kolmen kärki oli Susan Söderholm (Lounas2, 54), Siiri Nielikäinen (Itä 53) ja Annika Koivuniemi (Länsi, 43)

Poikien pistetilaston voittaja oli Lounaan Ossi Lehtiö (71) ennen Pohjoisen Kaapo Vanhatupaa (53) ja Lännen Riku Nevalaa (52).

Maajoukkuevalmentajien kulttuuripalkinnolla eli suomalaisen lentopallon kehittäjäpalkinnolla palkittiin Lännen mestariksi valmentanut Juha Finni pitkästä työstään lentopallon junioritoiminnan hyväksi.

Järjestäjien turnaussivu

C-tyttöjen otteluohjelma ja tulospalvelu

C-poikien otteluohjelma ja tulospalvelu:

Turnauksen kuvat

Kaikki ottelut ovat katsottavissa jälkikäteenkin täältä

B-ikäisten alue-SM pelataan ensi viikonvaihteessa 23.-25.9. Helsingissä PuMa-Volleyn ja Vantaa Ducksin järjestämänä.
Järjestäjien FB-sivut

Back to top