Skip to Content

Aluevalmennus ja D-tehotreenit


16.8.2022

Alajärven valintaleiri on pidetty.


Leirillä jatkettiin harjoittelua kohti syksyn aluekisoja.



Joukko hieman pienenee ”valintaleiri 2:lle”, jotka pidetään Kuortaneella su 28.8.2022.
Kuortaneelle valituille pelaajille (perheille) on lähetetty kutsu leiristä.

Alla leirien ohjelmat, kutsutut pelaajat ja seura.

Kuortaneen leirin hinta on 55 € ja ilmoittautuminen päättyy kaikilla ke 24.8.2022 klo 23:59



Kuortaneen leirien ohjelmat
C-tytöt
C-pojat
LT-Areenalla
Kuortane-hallilla
9:40ilmoittautuminen
10 – 12harjoitus
12:30 –ruokailu
13:30 – 14:30valmentajan palaveri
15 – 17harjoitus
… kotiin
B-tytöt
B-pojat
LT-Areenalla
Kuortane-hallilla
11:40ilmoittautuminen
12 – 14harjoitus
14:30 –ruokailu, hotellilla
15:30 – 16:30valmentajan palaveri
17 – 19harjoitus
… kotiin
Kutsutut pelaajatSeura
C-tytöt
Alapeteri Helmi Leppäveden Leppä
Jermoranta Milla Korpilahden Pyrintö
Jermoranta Viivi Korpilahden Pyrintö
Kaunisto Kristiina Vaasan Kiisto
Kimpimäki Mila Nurmon Jymy
Koivulahti Kiia Nurmon Jymy
Koivuniemi Annika Nurmon Jymy
Latukka Aada Nurmon Jymy
Lehtineva Oona Kurikan Ryhti
Muurimäki Gabriella Laihian Luja
Mäkelä Mimosa Alajärven Ankkurit
Mäki-Knuuttila Fonja Nurmon Jymy
Mäki-Knuuttila Fianna Nurmon Jymy
Nieminen Aino-Lotta Laihian Luja
Paakkunainen Maija JyväsLentis
Paananen SaraJyväsLentis
Paavola Siru Nurmon Jymy
Rajamäki Iiris Nurmon Jymy
Ranta Eveliina Nurmon Jymy
Ratavaara Ellen Kurikan Ryhti
Riihimäki Nelli-Maria Vaasan Kiisto
Salo-Tuisku Olivia Kurikan Ryhti
Sivonen Priscilla JyväsLentis
Sutinen Emmi JyväsLentis
Suvanto Viola Alavieskan Viri
Takala Maria Nurmon Jymy
Tampsi Nella Kauhajoen Karhu
Valkonen Senja Alajärven Ankkurit
Vimpari Juliella Ylihärmän Junkkarit
C-pojat
Ahonen LeeviKristiinan Vesa
Andlin MatiasKristiinan Vesa
Hemminki RasmusLaihian Luja
Hietanen JuusoLaihian Luja
Järvi-Laturi JussiLaihian Luja
Kaustinen KimiKokkolan Tiikerit
Kuikka KevinYlihärmän Junkkarit
Lehtola KonstaVaasan Kiisto
Liinamaa Ilmari Ylihärmän Junkkarit
Moisio JuusoLaihian Luja
Myllykangas Lasse Kokkolan Tiikerit
Nevala Riku Kristiinan Vesa
Ojanperä Ville Kristiinan Vesa
Passinen Matias Ylihärmän Junkkarit
Peräsalo Niilo Ylihärmän Junkkarit
Poikonen Vertti JyväsLentis
Rintala Veikka JyväsLentis
Rintaluoma Arttu Laihian Luja
Saloranta Väinö JyväsLentis
Somppi Joona Laihian Luja
Strang Joona Kokkolan Tiikerit
Uuttu Joona Laihian Luja
Vesala Eerik Kristiinan Vesa
Viljamaa Konsta Vaasan Kiisto
Vilokkinen Taavi JyväsLentis
B-tytöt
Ahvenjärvi Siiri JyväsLentis
Bruce Henni JyväsLentis
Haapoja Helmi Nurmon Jymy
Hietalahti Venla Kauhajoen Karhu
Järvi-Laturi Juulia Laihian Luja
Järviö Anni-Mari Laihian Luja
Kaljurand LiisiLaihian Luja
Kantokoski Aino Nurmon Jymy
Karjanlahti Elsi Nurmon Jymy
Kattelus Emma Nurmon Jymy
Kinnari Wilma Laihian Luja
Kivioja Hanna Vaasan Kiisto
Koivuniemi Annika Nurmon Jymy
Kämppi Krista JyväsLentis
Leppinen Pinja Kauhajoen Karhu
Pitkäranta SiiriIsojoen Urheilijat
Rantakangas Ella JyväsLentis
Rantala Helmi JyväsLentis
Sandell Henna Vaasan Kiisto / Nurmon Jymy
Siika-aho Sanni JyväsLentis
Somppi Pinja Laihian Luja
Storck Jasmin JyväsLentis
Tuomela Armi Laihian Luja
Tuominen Sara Nurmon Jymy
Tuuri Tilda Nurmon Jymy
B-pojat
Ahonen Sakari Kristiinan Vesa
Ahvenjärvi Lauri JyväsLentis
Frilund Daniel Vaasan Kiisto
Hakonen Teemu Kyyjärven Kyky
Huotari Aaron JyväsLentis
Huumarkangas Tommi Kyyjärven Kyky
Järvi Ville Alahärmän Kisa
Kangas Samu Alahärmän Kisa
Kaustinen Niko Kokkolan Tiikerit
Kinnunen Patrik JyväsLentis
Liias Elmeri Alahärmän Kisa
Luoma Valtteri Alahärmän Kisa
Luttinen Konsta JyväsLentis
Lähteenmäki Rasmus Kristiinan Vesa
Mäyrä Viljami JyväsLentis
Nuija Elias JyväsLentis
Passi Miro Alahärmän Kisa
Poikonen Viljami JyväsLentis
Schreck Walter Kokkolan Tiikerit
Siika-aho Matias JyväsLentis
Syvänen Saku Vaasan Kiisto
Talvitie Aleksi Alahärmän Kisa
Törmä Roni Vaasan Kiisto
Viljamaa Veeti Vaasan Kiisto
Viljamaa Viktor Vaasan Kiisto
Virkunen Miska Vaasan Kiisto


31.5.2022

Kuortaneen B-C-nuorten valintaleirit on pidetty





Seuraavat valintaleirit pidetään Alajärvellä

B-C-tytöt

Lauantaina 30.07.2022.
Ilmoittautuminen päättyy su 24.7.2022 (klo 23:59).

B-C-pojat

Sunnuntaina 31.07.2022.
Ilmoittautuminen päättyy su 24.7.2022 (klo 23:59).


Leiriohjelma on molempina päivinä sama ja leirin hinta on 55 €.

C-ikäiset08-09 syntyneet
09:40Ilmoittautuminen Monitoimihallin aulassa
10 – 12Harjoitus Monitoimihallilla
12:30 –Ruokailu Paavolan koululla
13:30 – 14:30Valmentajan palaveri Monitoimihallilla
15 – 17Harjoitus Monitoimihallilla
… kotiin
B-ikäiset06-07 syntyneet
11:40Ilmoittautuminen Monitoimihallin aulassa
12 – 14Harjoitus Monitoimihallilla
14:30 – Ruokailu Paavolan koululla
15:30 – 16:30Valmentajan palaveri Monitoimihallilla
17 – 19Harjoitus Monitoimihallilla
… kotiin



Seuraavat pelaajat kutsutaan Alajärven valintaleirille.

C-tytöt
PelaajaSeura
Alanen Mira-EllenLaihian Luja
Alapeteri HelmiLeppäveden Leppä
Jermoranta MillaKorpilahden Pyrintö
Jermoranta ViiviKorpilahden Pyrintö
Kaunisto KristiinaVaasan Kiisto
Kettunen VenlaLaihian Luja
Kimpimäki MilaNurmon Jymy
Koivulahti KiiaNurmon Jymy
Koivuniemi AnnikaNurmon Jymy
Latukka AadaNurmon Jymy
Lehtineva OonaKurikan Ryhti
Muurimäki GabriellaLaihian Luja
Mäkelä MimosaAlajärven Ankkurit
Mäki-Knuuttila FiannaNurmon Jymy
Mäki-Knuuttila FonjaNurmon Jymy
Nieminen Aino-LottaLaihian Luja
Paakkunainen MaijaJyväsLentis
Paananen SaraJyväsLentis
Paavola SiruNurmon Jymy
Rajamäki IirisNurmon Jymy
Ranta EveliinaNurmon Jymy
Ratavaara EllenKurikan Ryhti
Riihimäki Nelli-MariaVaasan Kiisto
Rinta-Tassi HanneleKurikan Ryhti
Salo-Tuisku OliviaKurikan Ryhti
Sivonen PriscillaJyväsLentis
Sutinen EmmiJyväsLentis
Suvanto ViolaAlavieskan Viri
Takala MariaNurmon Jymy
Tampsi NellaKauhajoen Karhu
Valkonen SenjaAlajärven Ankkurit
Vimpari JuliellaYlihärmän Junkkarit
B-tytöt
PelaajaSeura
Ahvenjärvi SiiriJyväsLentis
Bruce HenniJyväsLentis
Haapoja HelmiNurmon Jymy
Hanhinen TiaJyväsLentis
Hietalahti VenlaKauhajoen Karhu
Järvi-Laturi JuuliaLaihian Luja
Järviö Anni-MariLaihian Luja
Kaljurand LiisiLaihian Luja
Kantokoski AinoNurmon Jymy
Karjanlahti ElsiNurmon Jymy
Kattelus EmmaNurmon Jymy
Kinnari WilmaLaihian Luja
Kivioja HannaVaasan Kiisto
Koivuniemi AnnikaNurmon Jymy
Kämppi KristaJyväsLentis
Lepola NinniKauhajoen Karhu
Leppinen PinjaKauhajoen Karhu
Marttila InkaLaihian Luja
Niemelä AnniJyväsLentis
Pitkäranta SiiriIsojoen Urheilijat
Rantakangas EllaJyväsLentis
Rantala HelmiJyväs Lentis
Sandell HennaVaasan Kiisto/Nurmon Jymy
Siika-aho SanniJyväsLentis
Somppi PinjaLaihian Luja
Storck JasminJyväsLentis
Tuomela ArmiLaihian Luja
Tuominen SaraNurmon Jymy
Tuuri TildaNurmon Jymy
C-pojat
PelaajaSeura
Aalto AkuYlihärmän Junkkarit
Andlin MatiasKristiinan Vesa
Hemminki RasmusLaihian Luja
Hietanen JuusoLaihian Luja
Järvi-Laturi JussiLaihian Luja
Kaustinen KimiKokkolan Tiikerit
Kuikka KevinYlihärmän Junkkarit
Lehtola KonstaVaasan Kiisto
Liinamaa IlmariYlihärmän Junkkarit
Moisio JuusoLaihian Luja
Nevala RikuKristiinan Vesa
Ojanperä VilleKristiinan Vesa
Passinen MatiasYlihärmän Junkkarit
Penttinen LauriKristiinan Vesa
Peräsalo NiiloYlihärmän Junkkarit
Poikonen VerttiJyväsLentis
Rikala MartinVaasan Kiisto
Rintala VeikkaJyväsLentis
Rintaluoma ArttuLaihian Luja
Ritari SanteriLaihian Luja
Röyttä MiskaJyväsLentis
Saloranta VäinöJyväsLentis
Somppi JoonaLaihian Luja
Strang JoonaKokkolan Tiikerit
Taipalharju AaroKokkolan Tiikerit
Tyynismaa ArttuAlahärmän Kisa
Uuttu JoonaLaihian Luja
Vesala EerikKristiinan Vesa
Viljamaa KonstaVaasan Kiisto
Vilokkinen TaaviJyväsLentis
B-pojat
PelaajaSeura
Ahonen SakariKristiinan Vesa
Ahvenjärvi LauriJyväsLentis
Frilund DanielVaasan Kiisto
Hakonen TeemuKyyjärven Kyky
Huotari AaronJyväsLentis
Huumarkangas TommiKyyjärven Kyky
Järvi VilleAlahärmän Kisa
Kangas SamuAlahärmän Kisa
Kaustinen NikoKokkolan Tiikerit
Kinnunen PatrikJyväsLentis
Liias ElmeriAlahärmän Kisa
Luoma ValtteriAlahärmän Kisa
Luttinen KonstaJyväsLentis
Lähteenmäki RasmusKristiinan Vesa
Mäyrä ViljamiJyväsLentis
Nuija EliasJyväsLentis
Passi MiroAlahärmän Kisa
Poikonen ViljamiJyväsLentis
Schreck WalterKokkolan Tiikerit
Siika-aho MatiasJyväsLentis
Sivonen TimothyJyväsLentis
Syvänen SakuVaasan Kiisto
Talvitie AleksiAlahärmän Kisa
Törmä RoniVaasan Kiisto
Viljamaa VeetiVaasan Kiisto
Viljamaa ViktorVaasan Kiisto
Virkunen MiskaVaasan Kiisto



4.5.2022


Massaleiripäivät

Pidetään Kuortaneella 21.5.2022 pojille ja 22.5.2022 tytöille.

Treenipäivään toivotaan tervetulleeksi kaikki Lännen alueen 06-09 syntyneet pelaajat.
Vanhemmat ja valmentajat ovat tervetulleita seuraamaan harjoituksia.

Leirin tarkoituksena on harjoitella ja katsastaa pelaajia aluejoukkueita varten.
Harjoittelemme tasoryhmissä, jolloin pystymme parhaiten tarjoamaan hyvän harjoituksen jokaiselle pelaajalle.

Ilmoittautuminen leiripäivään umpeutuu ti 17.5.2022.
Näin pääsemme paremmin suunnittelemaan leiripäivän treenit.

Poikien leiripäivä 21.5. toteutetaan kokonaisuudessaan LT-Areenalla mutta tyttöjen treenejä 22.5. pidämme myös Kuortanehallissa.
Kaikki ilmoittautuvat LT-Areenalla.

Massaleiripäivän jälkeen aluevalmentajat valitsevat pelaajat heinäkuun lopussa (tytöt 30.7. ja pojat 31.7.) Alajärvellä pidettävälle valintaleirille.

Vanhemmille ja valmentajille tiedoksi, että Suomen naisten maajoukkue harjoittelee Kuortanehallissa samoina päivinä.
Alustavasti naisten treenit ovat lauantaina 9-12 ja 16:30-19:30 ja sunnuntaina 9-12.
Kuortanehallin katsomosta voi treenejä seurata vapaasti.

Yleisenä ohjeena toimii vieläkin, että osallistutaan vain terveenä tapahtumiin.
Ilmoita mikäli et terveydellisistä syistä pysty osallistumaan masseleiripäivään. Näin tiedämme, että sinulla on kiinnostusta aluevalmennustoimintaan.

Ennen massaleiripäiviä on vielä muutama aluetreeni ja D-tehotreeni pitämättä. Osallistu ihmeessä myös niihin, mikäli sellainen on lähellä sinun paikkakuntaasi.
Nämäkin tilaisuudet tarkoitettu myös valmentajille.

Aluevalmentajia tulet näkemään myös Lännen alueen aluemestaruusturnauksissa. Meitä saa lähestyä näissä tapahtumissa. Osalla on valmennusvelvoitteita turnauksessa, joten kunnioita näitä hetkiä ja sovi juttutuokio molemmille sopivaan hetkeen.

Nähdään treeneissä.
Mukavaa kevättä!



Massatreenipäivien ohjelma

Lauantai 21.5.2022
C-pojat (08-09 syntyneet)
09:40Ilmoittautuminen, LT-Areena
10 – 12Harjoitus, LT-Areena
12:30Ruokailu
13:30 – 14:30Valmentajan palaveri
15 – 17Harjoitus, LT-Areena
… kotiin
B-pojat (06-07 syntyneet)
11:40Ilmoittautuminen, LT-Areena
12 – 14Harjoitus, LT-Areena
14:30Ruokailu
15:30 – 16:30Valmentajan palaveri
17 – 19Harjoitus, LT-Areena
… kotiin
Sunnuntai 22.5.2022
B-tytöt (06-07 syntyneet)
9:40Ilmoittautuminen, LT-Areena
10 – 12Harjoitus, LT-Areena tai Kh 1-kenttä
12:30Ruokailu
13:30 – 14:30Valmentajan palaveri
15 – 17Harjoitus, LT-Areena tai Kh 1-kenttä
… kotiin
C-tytöt (08-09 syntyneet)
11:30 Ilmoittautuminen, LT-Areena
12-14 Harjoitus, LT-Areena tai Kh
14:30Ruokailu
15:30-16:30Valmentajan palaveri
17-19Harjoitus, LT-Areena tai Kh

… kotiin



20.3.2022
(päivitys 28.3.2022)

Tervehdys

Jatketaan syksyllä käynnistettyjä D-tehotreenejä ja aluetreenejä.


D-tehotreenit ovat kaikille 09-10 syntyneille, tytöt ja pojat ovat samassa.
Aluetreenit ovat kaikille 06-08 syntyneille, tytöille ja pojille erikseen, ellei toisin ole mainittu.

Näillä treeneillä pyrimme pelaajien valmentamisen lisäksi tuomaan seuravalmentajille virikkeitä ja apua osaamisensa kehittämiseen.
Toivomme valmentajien tulevan seuraamaan treenejä ja osallistumaan valmentajille suunnattuun sparraus-osuuteen.


Kaikki valmentajat, ympäri aluetta, ovat tervetulleita ja toivottuja tilaisuuksiin, vaikka oma joukkueesi ei kuuluisi treenien ikäryhmään tai sukupuoleen.
Tuokaa mukananne omia kysymyksiä ja valmentamisessanne koettuja haasteita. Koetetaan tilaisuudessa löytää ratkaisuja ja vinkkejä tulevaan.


Tsemppiä loppukauteen 2021-2022 ja innostavia treenejä kaikille toimijoille!

D-tehotreenit

kaikki 09-10 syntyneet tytöt ja pojat


Treenimaksu, 20 €/pelaaja.
Valmentajat ja huoltajat, ei maksua.
Lisätietoja SuomiSportissa.


PaikkakuntaAikaSaliSeuratLisätiedot, linkki SuomiSportiin
D-nuoret09-10 syntyneet
Kurikka28.3.2022
18-20
+1t valmentajat
MonnariKurRy, IU, JJ, JU, Karhu, KriVeLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Kauhava5.4.2022
18-20
+1t valmentajat
KoulukeskusWisa, AA Virkiä, Jymy, Kisa, JunkkaritLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Leppävesi
(Laukaa)
6.4.2022
18-20
+1t valmentajat
LiikuntahalliLeppä, JyLe, JSP, KorPy, PetPetLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Isokyrö13.4.2022
18-20
+1t valmentajat
AreenaKyVo, Kiisto, LaihLu, SeLeLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Pihtipudas3.5.2022
18-20
+1t
valmentajat
Pihtipudas-saliPloki (+lähialue)Linkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Kokkola5.5.2022
17-18:30
+30 min
valmentajat
Isokylän monitoimitilaTiikerit, Viri, KuulaLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen


Aluetreenit, aluejoukkuetreenit

06-09 syntyneille


Aluetreenimaksu, 25 €/pelaaja.

Aluejoukkuetreenimaksut, 55 €/pelaaja, massaleiristä alkaen.
Yön yli-leirit ja SM-kisojen maksut ilmoitetaan myöhemmin.

Valmentajat ja huoltajat, ei maksua.
Lisätietoja SuomiSportissa.


PaikkakuntaAikaSaliSeuratLisätiedot, linkki SuomiSportiin
Tytöt06-08 syntyneetAluetreenit
Jyväskylä4.5.2022
18-20
+1h valmentajat
Huhtasuon yhtenäiskouluJyLe, JSP, KorPy, Leppä, PetPet, JyLe pojatLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Kokkola5.5.2022
19-21
Isokylän monitoimitilaTiikerit, AViri, Tiikerit pojatLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
B-C-pojat06-09 syntyneet55 €/henkilöAluejoukkuetoimintaa
Kuortane21.5.2022UrheiluopistoB-Cp massaleiriLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Alajärvi31.7.2022MonitoimihalliB-Cp valintaleiri 1Linkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Kuortane28.8.2022UrheiluopistoB-Cp valintaleiri 2
Hinnat myöhemmin
Kuortane10.-11.9.2022UrheiluopistoB-Cp viimeistelyleiriYön yli-leiri
Itä-Suomi16.-18.9.2022C-nuoret, Alue-SMSM-kisat
Etelä-Suomi23.-25.9.2022B-nuoret, Alue-SMSM-kisat
B-C-tytöt06-09 syntyneet55 €/henkilöAluejoukkuetoimintaa
Kuortane22.5.2022UrheiluopistoB-Ct massaleiriLinkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Alajärvi30.7.2022MonitoimihalliB-Ct valintaleiri 1Linkki SuomiSportiin ja ilmoittautumiseen
Kuortane28.8.2022UrheiluopistoB-Ct valintaleiri 2
Hinnat myöhemmin
Kuortane10.-11.9.2022UrheiluopistoB-Ct viimeistelyleiriYön yli-leiri
Itä-Suomi16.-18.9.2022C-nuoret, Alue-SMSM-kisat
Etelä-Suomi23.-25.9.2022B-nuoret, Alue-SMSM-kisat




Back to top